logo

Visuomenės informavimo etikos asociacija
Vilniaus g. 35, Vilnius (juridinis adresas),
J.Basanavičiaus g. 4B, Vilnius (buveinė),
Tel. (5) 2 608 288
Kodas: 303601856
Sąskaita: LT47 7300 0101 4220 6060, AB Swedbankas

 

facebook1      

baneris

Antradienis, 21 lapkričio 2023 11:04

Viešas laiškas Andriui Tapinui

Visuomenės informavimo etikos komisija , nagrinėdama skundus, gilinasi į visas aplinkybes, susijusias su pateikta medžiaga. Ypač tai svarbu pabrėžti, kalbant apie didelius žurnalistinius tyrimus, dažnai apimančius ne vieną publikaciją.

 

Vertindama VO ,,Vieningas Kaunas“ skundą dėl kelių A.Tapino publikacijų, Komisija atkreipė dėmesį, kad jos yra vieno didelio žurnalistinio tyrimo dalys, kurios neturėtų būti vertinamos atskirai viena nuo kitos, bet kaip vieno kūrinio, kad ir pateikto skirtingose platformose, epizodai. Komisijos požiūriu, publikacijose išsakyta nuomonė yra pagrįsta faktais, išklausytos įvairių pusių pozicijos. Jos sulaukė didelio susidomėjimo visuomenėje. Buvo paliesta svarbi tema apie piktnaudžiavimą viešaisiais finansais savivaldybėse ir visuomenė neabejotinai turi teisę apie tai sužinoti.

 

Vis dėlto atliekant reikšmingus darbus ir pateikiant juos visuomenei, žurnalistui ir/ar viešosios informacijos rengėjui reiktų vengti pašaipaus, nepagarbaus tono, šališkų vertinimų ar nekorektiškų epitetų.

 

Pats tyrimo autorius teigia nesąs žurnalistas: ,, Savęs žurnalistu nepristatau ir nelaikau, jokiai žurnalistų profesinei organizacijai nepriklausau, savo asmeninį Substack puslapį internete vedu kaip tinklaraštininkas, kuris išsako savo nuomonę, socialiniuose tinkluose veikiu kaip influenceris“, - teigia Komisijai atsiųstame atsakyme į skundą A.Tapinas. Komisija nesiima diskutuoti su autoriumi, tačiau atkreipia dėmesį, kad Laisvės TV reklamuojamose laidose jis yra įvardijamas žurnalistu, neneigia juo esąs ir įvairiuose interviu (pvz., Jungtinės Karalystės visuomeniniam radijui BBC).

 

Komisija pabrėžia, kad Visuomenės informavimo etikos kodeksas galioja ne tik žurnalistams, tačiau taip pat viešosios informacijos rengėjams. Visuomenės informavimo įstatymo 2 str. 77 d. nurodo, kad ,,audiovizualinės žiniasklaidos paslaugos teikėjas, radijo programų transliuotojas, leidykla, kino, garso ar vaizdo studija, informacijos, reklamos ar viešųjų ryšių agentūra, redakcija, informacinės visuomenės informavimo priemonės valdytojas, nepriklausomas kūrėjas, žurnalistas ar kitas asmuo, rengiantys ar pateikiantys skleisti viešąją informaciją“ – yra vadintini viešosios informacijos rengėjais, kuriems, vadovaujantis to paties įstatymo 3 str. 2 d., be kitų teisės aktų privalu laikytis ir Visuomenės informavimo etikos kodekso nuostatų.