logo

Visuomenės informavimo etikos asociacija
Vilniaus g. 35, Vilnius (juridinis adresas),
J.Basanavičiaus g. 4B, Vilnius (buveinė),
Tel. (5) 2 608 288
Kodas: 303601856
Sąskaita: LT47 7300 0101 4220 6060, AB Swedbankas

 

facebook1      

baneris4

×

Įspėjimai

JUser: :_load: Nepavyko įkelti nario su id: 445

Dėl publikacijų apie istorinius įvykius ir/ar asmenybes

Lietuvos istorijos temos yra itin svarbios mūsų savimonei, tautos ir valstybės raidos pažinimui, sukelia didžiulį auditorijos susidomėjimą, todėl žurnalistai, ruošiantys publikacijas istorinėmis temomis turi būti itin profesionaliai pasiruošę.  Kaskart  pasirodžius publikacijoms, nagrinėjančioms okupacijų, pokario kovų, jose aktyviai dalyvavusių asmenų veiklos temas, visuomenėje kyla daug diskusijų.

Visuomenės informavimo etikos komisija visiškai pritaria pozicijai, kad konstruktyvios diskusijos skatina ne tik domėtis, bet ir tinkamai vertinti,  kartais  ir iš naujo įvertinti žinomų istorinių asmenybių veiklą, ypač skaudžiais, sudėtingais laikotarpiais, kaip antai: pirmoji sovietų okupacija, nacių okupacija, Birželio sukilimas, Holokaustas, antroji sovietų okupacija, ginkluota pokario rezistencija  -  nes tik tiesos sakymas leidžia atsikratyti nevisavertiškumo jausmo. Tai ypač  svarbu šiandien,  vertinant išorinį  informacinį spaudimą, mėginimus dar kartą perrašyti mūsų  valstybės istoriją, neigiant  okupacijos, prievartos ir kitus Lietuvos naujausiųjų laikų ir šiuolaikinės istorijos faktus.

Tačiau tokių temų nagrinėjimas  negali būti paviršutiniškas, besiremiantis ne itin patikimais ar mažai ką su mokslu turinčiais šaltiniais,  neturi radikaliai supriešinti visuomenės.

Komisija primena, kad nagrinėdamas tokias sudėtingas, skaudžias ir jautrias temas, žurnalistas privalo:

būti nešališkas, be išankstinių nuostatų,

itin kruopščiai tikrinti faktus,

naudotis visais prieinamais šaltiniais,

kritiškai vertinti kitų šalių represinių struktūrų dokumentus ar kūrinius, mažai ką turinčius bendro su mokslu ar tyrimais,

vengti dviprasmiškų teiginių, ypač antraštėse,

suvokti nagrinėjamos temos kontekstą,

suprasti, kad dar yra gyvų liudininkų, artimųjų, kuriuos nutylimi ar labai laisvai interpretuojami faktai giliai žeidžia, net jeigu jie ir neskundžia publikacijos,

pirmiausia remtis specialistų, o ne suinteresuotų asmenų nuomonėmis,

sąžiningai parinkti iliustracijas, aiškiai nurodant, kas jose vaizduojama. Iliustracijos turi vaizduoti su publikacijos tema susijusius dalykus – iliustruodamas publikaciją, žurnalistas turėtų vengti asociatyvių ar kitų su konkrečiu aprašomu dalyku nesusijusių vaizdų.