logo

Visuomenės informavimo etikos asociacija
Vilniaus g. 35, Vilnius (juridinis adresas),
J.Basanavičiaus g. 4B, Vilnius (buveinė),
Tel. (5) 2 608 288
Kodas: 303601856
Sąskaita: LT47 7300 0101 4220 6060, AB Swedbankas

 

facebook1      

baneris

Antradienis, 04 balandžio 2023 10:25

Viešas laiškas portalo tv3.lt redakcijai

Žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai turi įsitikinti, kad skelbiamos antraštės, anonsinė medžiaga, nuotraukos, grafika neiškreipia kūrinio ir neklaidina informacijos vartotojo. Siekdami patraukti skaitytojo dėmesį, viešosios informacijos rengėjai dažnai pagrindinį dėmesį sutelkia į ryškią, provokuojančią antraštę, pamiršdami, kad neatsakingai parinkta antraštė gali žeisti.

 

Visuomenės informavimo etikos komisija išnagrinėjo skundą dėl Editos Vežbickaitės publikacijos „Kaimynai prabilo apie Švenčionių rajone namuose rastą negyvą porą: „Čia šeimininkė kalta“, 2023-01-23 paskelbtą portale tv3.lt. Nors Visuomenės informavimo etikos kodekso straipsnių pažeidimo nenustatyta, tačiau Komisijos nariai atkreipė dėmesį, kad tokia antraštė skamba tarsi kaltinimas. Portalo redakcija teisinasi, kad žurnalistė citavo kaimynų, kurie kalbėjo apie žmonių gyvybes nusinešusį gaisrą, žodžius, neminėdama pavardžių ar kitų duomenų.

 

Komisijos nuomone, tokių, nelaimės akivaizdoje pasakytų sakinių, kelti į antraštę nėra nei pagrindo, nei būtinybės. Atkreiptinas dėmesys, kad, nors straipsnyje neminimos pavardės, nedideliame mieste atpažinti asmenį, kurio namuose įvyko gaisras, yra nesunku. Nepagrįsti kaltinimai, platinami gandai nėra informacija, o publikacijoje minimam asmeniui gali sukelti skaudžių išgyvenimų.

 

Komisija kviečia portalo redakciją atsakingai kurti antraštes, nekelti į antraštę nepatikrintų ir faktais nepagrįstų kaltinimų, vertinti situacijos išskirtinumą cituojant atsitiktinių žmonių nuomones, ypač kai kalbama apie nelaimes ir jų pasekmes.