logo

Visuomenės informavimo etikos asociacija
Vilniaus g. 35, Vilnius (juridinis adresas),
J.Basanavičiaus g. 4B, Vilnius (buveinė),
Tel. (5) 2 608 288
Kodas: 303601856
Sąskaita: LT47 7300 0101 4220 6060, AB Swedbankas

 

facebook1      

baneris

Trečiadienis, 14 gruodžio 2022 13:51

Viešas kreipimasis į UAB „Respublikos leidiniai“ ir UAB „Diena Media News“

Visuomenės informavimo etikos komisija išnagrinėjo UAB „Diena Media News“ ir UAB „Klaipėdos dienraštis“ skundus dėl portale respublika.lt bei laikraštyje „Respublika“ paskelbtų publikacijų. Nagrinėtose publikacijose itin daug dėmesio skiriama bendrovės „Diena Media News“ ekonominei veiklai, dalyvavimui viešųjų pirkimų konkursuose (kuriuose, be kita ko, dalyvavo ir „Respublikos“ leidinių grupės leidiniai) aptarti, taip pat nagrinėjamos „Diena Media News“ akcininkų sąsajos su kitais asmenimis.

 

Būdama nevyriausybinė organizacija, Komisija neturi įgaliojimų patikrinti viešai neprieinamų duomenų ar reikalauti, kad tokius duomenis pateiktų šalys. Kita vertus, atsižvelgiant į tai, kad abi leidinius valdančios įmonės dalyvavo tuose pačiuose viešųjų pirkimų konkursuose, peršasi išvada, kad konflikto priežastis ir ekonominė veiklos analizė yra susijusi su nepasitenkinimu dėl konkurso rezultatų.

 

Komisija pastebi, kad tai ne pirmas atvejis šalies žiniasklaidoje, kai leidėjai, nepatenkinti viešųjų pirkimų konkursų rezultatais, savo leidiniuose ima narstyti konkurento veiklos aspektus, savaip interpretuodami tegu ir ne itin patrauklius, tačiau teisėtus ir įstatymams nenusižengiančius veiksmus.

 

Komisijos nuomone, tokia nepasitenkinimo konkursais išraiškos forma yra nesolidi ir bevaisė, nes ne tik nesprendžia problemų dėl galimai netinkamo konkursų organizavimo, bet ir skaldo žiniasklaidos darbuotojų bendruomenę, kelia įtampą ir sudaro galimybę sklisti gandams bei įvairioms insinuacijoms. Komisija įsitikinusi, kad tik solidariai veikdami leidėjai ir žurnalistai gali pasiekti, kad viešųjų pirkimų konkursai būtų skaidrūs ir sudarantys visiems lygias galimybes. Konkurentų menkinimas, siekis parodyti jų veiksmus kaip įtartinus, manipuliavimas informacija vargu ar pritraukia daugiau skaitytojų, tačiau neabejotinai meta šešėlį visai žiniasklaidai, menkina pasitikėjimą ja.

 

Komisija kviečia laikraščių leidėjus rūpintis leidinių kokybe, laikytis Visuomenės informavimo etikos kodekso nuostatų, o dėl auditorijos pasitikėjimo konkuruoti vertingu turiniu ir kokybišku darbu, o ne santykių aiškinimusi.