logo

Visuomenės informavimo etikos asociacija
Vilniaus g. 35, Vilnius (juridinis adresas),
J.Basanavičiaus g. 4B, Vilnius (buveinė),
Tel. (5) 2 608 288
Kodas: 303601856
Sąskaita: LT47 7300 0101 4220 6060, AB Swedbankas

 

facebook1      

baneris

Penktadienis, 18 gruodžio 2020 08:39

Viešas kreipimasis į laikraščio „Kalvotoji Žemaitija“ redakciją ir Telšių rajono savivaldybės vadovus

     Visuomenės informavimo etikos komisija per pastaruosius mėnesius kelis kartus svarstė Telšių rajono savivaldybės mero ir administracijos skundus dėl laikraščio ,,Kalvotoji Žemaitija" publikacijų. Savivaldybės politikų ir tarnautojų nuomone, laikraštis tendencingai, vienašališkai interpretuoja faktus, neišklauso kritikuojamos pusės nuomonės, užduoda įžeidžius klausimus. Savo ruožtu laikraščio redakcija teigia nuolat susidurianti su sunkumais rinkdama informaciją iš savivaldybės, negaunanti atsakymų į užklausas, o kritikuodama viešuosius asmenis neperžengianti leistinų stilistikos formų.

     Teisė laisvai gauti ir skleisti informaciją yra viena pagrindinių žmogaus teisių, saugoma tarptautinių bei nacionalinių teisės aktų. Tiek viešosios informacijos rengėjas, tiek politikai ne tik privalo būti suinteresuoti, kad visuomenė gautų nešališką, teisingą informaciją, tačiau ir aktyviai šią teisę ginti bei puoselėti. Bet kurio lygmens politikas ar valstybės tarnautojas, vienaip ar kitaip trukdantis žurnalistui gauti atsakymus į visuomenei rūpimus klausimus, nevykdo Visuomenės informavimo įstatyme numatytų įpareigojimų ir riboja žurnalistų teisę gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybės įstaigų. Europos ir nacionaliniai teismai ne kartą yra pažymėję, kad viešieji asmenys turėtų toleruoti gerokai platesnes kritikos ribas, o žurnalistas turi teisę rinktis ir ganėtinai aštrias stiliaus priemones. Kita vertus, profesionalus žurnalistas kritikos strėles turėtų kreipti netinkamam elgesiui ir veiksmams kritikuoti, išvengdamas argumentų ad hominem. Žurnalisto klausimai turėtų būti tikslūs ir dalykiški, be išankstinių nuostatų, nepersmelkti subjektyvaus požiūrio į pašnekovą, neprikaišiojant biografijos detalių, nesusijusių su klausimo esme.

     Komisija kviečia abi puses konstruktyviam bendradarbiavimui ir dialogui, laikantis teisės aktų reikalavimų bei visuomenėje priimtų bendravimo normų.