logo

Visuomenės informavimo etikos asociacija
Vilniaus g. 35, Vilnius (juridinis adresas),
J.Basanavičiaus g. 4B, Vilnius (buveinė),
Tel. (5) 2 608 288
Kodas: 303601856
Sąskaita: LT47 7300 0101 4220 6060, AB Swedbankas

 

facebook1      

baneris

Pirmadienis, 23 balandžio 2018 09:23

Dėl televizijos programų, susijusių su negalia ir neįgaliaisiais, rengimo

Vertindama ypatingą žiniasklaidos vaidmenį ir svarbą nušviečiant visuomenės socialinę būklę, atskleidžiant socialinių problemų margumą, sudėtingumą ir mastą, Visuomenės informavimo etikos komisija pabrėžia, jog ši misija neatsiejama nuo socialinės atsakomybės ir skelbia šį viešą kreipimąsi „Dėl televizijos programų, susijusių su negalia ir neįgaliaisiais, rengimo“.

 

Socialinių problemų nagrinėjimas televizijos programose, realybės šou, pramoginėse laidose leidžia kurti naują konsoliduotą turinį naujomis raiškos priemonėmis, atveria platesnes galimybes patraukliai pristatyti problemas. Specifiniai televizijos ypatumai gali prisidėti prie problemų sprendimo. Kita vertus, kūrėjų neprofesionalumas gali šias problemas pagilinti.

 

Visuomenės informavimo etikos komisija, įvertinusi televizijos programų „X faktorius“ ir „Editos šou“ siužetus, susijusius su negalios žmonių vaizdavimu, individualiai kreipėsi į TV3 televiziją (bendroves „All Media Lithuania“, „TV Manija“) ir Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją (LRT ir bendrovę „Just TV“), pabrėždama, jog socialiai jautraus turinio programų rengimas stokojant profesionalumo nubraukia geras kūrėjų intencijas.

 

Žmogaus su regos negalia tema programoje „X faktorius“ sukėlė neigiamą dalies visuomenės reakciją dėl netinkamo neįgaliųjų integravimo į kuriamų programų formatą ir programos dalyvius žeminančio elgesio modelio konstravimo. Programoje „Editos šou“ panaudota kūrybinė užduotis, kuriant komišką gestų kalbos vertėjo personažą, sukėlė dviprasmiškų vertinimų ir jautrią kurčiųjų bendruomenės reakciją.

 

Esant ryšiui tarp žiniasklaidos nušviečiamų problemų ir to, kokias problemas visuomenė laiko svarbomis, besaikis socialinių temų kartojimas nesigilinant į jų esmę, kaip ir perdėtas socialinis patosas, dramatizmas, noras sukelti gailestį ar jautrumo stoka gali atvėsinti visuomenės dėmesį socialinėms problemoms.

Visuomenės informavimo etikos komisija primena viešosios informacijos rengėjams, skleidėjams ir žurnalistams Visuomenės informavimo etikos kodekso nuostatą, draudžiančią žeminti ir šaipytis iš žmogaus negalios ar fizinių trūkumų, fizinių duomenų.

 

Komisija pabrėžia, kad informaciją, susijusią socialiai jautriomis temomis, būtina pateikti atsargiai ir profesionaliai. Kiekvienai temai parinkti tinkamas priemones ir formas, o, esant neaiškiai situacijai, kreiptis patarimų į specialistus. Vengti socialinių problemų aštrinimo, pasverti galimą socialiai jautrios auditorijos reakciją.

 

2018-04-19