logo

Visuomenės informavimo etikos asociacija
Vilniaus g. 35, Vilnius (juridinis adresas),
J.Basanavičiaus g. 4B, Vilnius (buveinė),
Tel. (5) 2 608 288
Kodas: 303601856
Sąskaita: LT47 7300 0101 4220 6060, AB Swedbankas

 

facebook1      

baneris

Pirmadienis, 22 gegužės 2017 01:09

Teisėjai ir žurnalistai diskutavo apie žiniasklaidą

Gegužės 17dieną Nacionalinė teismų administracija kartu su Visuomenės informavimo etikos komisija organizavo renginį „Kokių teisinių žinių reikia visuomenei?“. Renginyje dalyvavo teisėjai, Visuomenės informavimo etikos komisijos nariai, visuomenės informavimo priemonių teisininkai, žurnalistai, viešosios informacijos rengėjų organizacijų atstovai.

Sveikindamas renginio dalyvius, LAT pirmininkas Rimvydas Norkus kalbėjo, kad teismų, teisėtvarkos bendradarbiavimas su žiniasklaida yra labai svarbus, nes daugeliu atvejų žmonės apie svarbius įvykius, teismų sprendimus sužino būtent iš žiniasklaidos, retas kuris gilinasi į neretai painia teisine kalba surašytus teismo priimtus dokumentus. Etikos komisijos pirmininkė Vaiva Žukienė pabrėžė, kad žurnalistui nėra neleistinų temų, nebent jas draustų įstatymas, tačiau labai svarbu, kad skleidžiama informacija būtų patikrinta, objektyvi ir etiška.

Renginio dalyviams buvo pristatytos projekto „Teisėjai žurnalisto kėdėje“ akimirkos. Kaip pavyko trumpam pabūti žurnalisto kailyje komentavo ir įspūdžius pasakojo patys projekto dalyviai – teisėjai Algimantas Valantinas, Erika Tamošaitienė, Viktorija Šelmienė, Neringa Švedienė ir kiti.

Etikos komisijos pirmininkės pavaduotojas Viktoras TrofimišinasEtikos komisijos pirmininkės pavaduotojas Viktoras Trofimišinas perskaitė pranešimą ,„Teisėsauga žiniasklaidoje: Visuomenės informavimo etikos patirtis“. Diskusijos dalyvius ypač sudomino kolegos pateikti kitų šalių žiniasklaidos savitvarkos praktika informuojant apie teismų darbą, nusikaltimus. Pranešime taip pat buvo aptarti Etikos komisijos priimti sprendimai dėl teismų, teisėjų vaizdavimo žiniasklaidoje.

Žurnalistų, visuomenės informavimo etikai daug dėmesio savo pranešime skyrė LAT teisėjas, buvęs Teisėjų drausmės ir etikos komisijos pirmininkas Algis Norkūnas. Jis apgailestavo, kad kartais žiniasklaidoje pasitaiko publikacijų, kuriose teisingai keliami klausimai apie teisėsaugos problemas „paskęsta“ menkavertės, tačiau sensacingos informacijos sraute. Ne visuomet vykdydami savo pareigą - informuoti visuomenę - žurnalistai pasirenka šiam tikslui įgyvendinti tinkamas priemones.

A. Norkūnas atkreipė dėmesį, kad Visuomenės informavimo etikos kodekse galėtų atsirasti straipsnių, apibrėžiančių teisėsaugos veiklos nušvietimą žiniasklaidoje. Jo nuomone, glaudesnis žiniasklaidos ir teisėsaugos bendradarbiavimas – bendruose renginiuose, kartu rengiamose publikacijose – sveikintinas ir siektinas reiškinys, kurį būtina visokeriopai skatinti ir plėsti.

Portalo 15min.lt žurnalistas Skirmantas Malinauskas kalbėjo apie šiuo metu esančio žiniasklaidos ir žurnalisto darbo teisinio reglamentavimo problemas. Žurnalistams, keliantiems opius klausimus, ypač atliekantiems tyrimus, susijusius su korupcija, piktnaudžiavimu valdžia, kyla nuolatinė grėsmė būti „užtampytam“ po teismus. Anot S. Malinausko, šiandien portalo žurnalistinių tyrimų redakcijos kone visi žurnalistai bylinėjasi su straipsnių herojais. Tokioje situacijoje, teigė žurnalistas, paprasčiau yra tiesiog netirti ir nerašyti apie nusikalstamą politikų, verslininkų veiklą, nes teisminiai procesai atima labai daug laiko ir išteklių.

Diskusijoje buvo pasisakyta ir kitais svarbiais klausimais. Jos dalyviai nutarė glaudžiai bendradarbiauti, kad būtų pataisyti žurnalistų laisvę varžantys įstatymai, siekti, kad būtų tiksliau apibrėžta „žurnalisto“ sąvoka teisės aktuose, paruošti siūlymai Visuomenės informavimo etikos kodeksui ir kt.

Renginio dalyvių nuomone, tokie susitikimai yra prasmingi, reikalingi ir galėtų vykti dažniau, aptariant konkrečias problemas ir rūpimus klausimus.